Kısırlığın sebebi birden çok hastalık olabilir

Kısırlığın sebebi birden çok hastalık olabilir

Çamlıca Medipol Üniversite Sağlık Kurumu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Beyhan Badoğlu, kısırlık başka bir deyişle infertilite rahatsızlığının altında uyuyan etkenlere dikkat çekti. Badoğlu, her 100 çiftten 20’sinde görülen kısırlığın yaş ilerledikçe sıklaştığını belirterek, “Kadının yaşının ilerlemesi ile beraber hamilelik uğru ciddi bir düşüş izler. Bu açıdan 35 yaşını geçmiş ve 6 ayın üzerinde kısırlık problemi olan bayanların acilen jinekolojik değerlendirmeleri yapılmalı.” dedi.

Bir Hayli sebebi olabiliyor

Erkeklerde yaşın infertiliteye tesiri bayanlarda olduğu kadar bariz değil. Kısırlık sebepleri genel olarak erkek ve bayanlar arasında yarı yarıya paylaşılıyor. Endometriozis, çikolata kisti, yumurtlama bozuklukları, polikistik over belirtiyi, erken menopoz gibi nedenler, tiroid bezindeki aksaklıklar adet döngüsünü etkileyerek kısırlığa neden olabiliyor. Ayrıca radyoterapi ve kemoterapi de kadının faize marifetini tesirler. Özellikle faize sistemi ile alakalı geçirilmiş kanser hikayesi, alınan rehabilitasyonlar infertiliteye neden olabilir. Geç ergenlik, adet olamama, karaciğer rahatsızlığı, diyabet gibi rahatsızlıklar da bayanda kısırlığa neden olabilir.

Fazla tüylenme ve iltihaplı sivilce bulgular arasında

Adet kumpassızlığı, adet yarıyıllarında şiddetli sızı ve sancılar, hamilelik ve emzirme süreçleri haricinde memeden süt gelmesi en ehemmiyetli infertilite ipuçlarındandır. Fazla kilo ve hormon bozukluğuna da bağlı olabilecek fazla tüylenme, iltihaplı sivilce problemi de bulgulardandır. Erkeklerde ise üremeyle alakalı meseleler infertiliteyi gösterebilir.

En çok öğrenilen usul tüp bebek rehabilitasyonudur. Ancak hangi usulün önerileceği hastanın yaşına, ne kadar vakittir hamilelik istediğine, daha evvelden yaşanmış bir hamileliğin olup olmadığına ve eşlere yapılan muayenelerin neticelerine göre tanımlanır. Şayet problem kumpaslı yumurtlamanın olmamasından kaynaklanıyorsa tablet ya da enjeksiyon biçimindeki ilaçlarla rehabilitasyon edilebilir. Aşılama ise bir öbür rehabilitasyon usulüdür. Bu rehabilitasyon doğurganlığın azami olduğu yumurtlama yarıyılında eşin spermlerinin kolay bir usulle rahim içine yerleştirilmesi ile uygulanır.

“Cinsel meselelerin çoğu psikolojik orijinli”

"Cinsel meselelerin çoğu psikolojik orijinli"

Uzm. Muayenehane Psikolog Ebrar Karaçuha, Vajinismus hakkında bilgiler verdi. Vajinismusun yüzde 100 çözümü olduğunu belirten Karaçuha, “Bayanlarda sıkça karşılaştığımız ‘Vajinismus’ reelinde şahsı fobilerinden endişelerinden bir bilinmeyenlikten, hasar verici bir şeyden, riskten gözetmek için istem dışı kasılmalar yaparak, bayan vücudunun kendini korunmasıdır. Vajinismus, vücudun fobilere karşı kalkanıdır. Son yarıyıllarda sık sık önümüze çıkan bir mesele haline gelmeye başladı. Ülkemizde vasati her surat bayandan on tanesi cinsel işlev bozukluklarıyla çaba etmekte. Her on bayandan biriside vajinismus ile çaba etmektedir. Bu rahatsızlığın en kalıcı terapi usulüyse alınan psikolojik yardımlardır. Cinsel terapilerdir. Ülkemiz bu terapilere daha önyargılı ve kapalı olduğu için ne yazık ki, psikolojik takviye almaktan çekinen çiftlerin çoğu, soluğu duruşma salonlarında alıyorlar. Reelinde birkaç seansla bu meselelerden tamamıyla kurtulmak artık çok basit.” dedi.

Hakimiyet edilebilir mi

İnsanın bazı zamanlarda vücudu istem dışı tepkiler verebilir. Şahıs cinsel ilişki sırasında bedeni hakimiyet edemiyor, istemsiz kasılmalar yaşıyor olabilir. Bunlar genellikle cinsel mitler başka bir deyişle yanlış inanışlar, cinselliğe dair noksan bilgi, bilinçdışı fobiler, düşüncelerden kaynaklıdır.

Nasıl ki bir spor salonuna gidip adalelerimizi geliştirebiliyor ve idareyebiliyorsak bazı egzersizlerle de vajinal adale dediğimiz pelvik taban adalelerinin yönetimi de yapılabiliyor. Cinsel terapi ile şahsın bilinçdışı fobilerini çalışıp lüzumlu cinsel eğitimler verilebilir. Organik semptomları ortadan kaldırmak için multidisipliner bir çalışma gerekir.

Cinsel terapiler nedir

İnsan sıhhatinin belki de en saklı kısımlarına değen psikolojik bir terapi usulüdür. Çiftlerin yatak odaları, sadece dinlenmek ve yatmak üzere kurdukları bir dört duvar değildir. Şayet o alanları cümbüşlü hale getirmezlerse bu duvarlar onların kendi aralarına ördükleri büyük bir duvarın habercisi olacaktır. Bu stil hadiseler bilinçaltında beslenen etmenlerden de kaynaklanabiliyor. En klişe olan İlk gece evhamı, tatmin edememe fobisi ve çocukluğumuzdan bugüne kadar uzanan ‘Bu stil şeyler ayıptır, konuşulmaz gibi etmenler bizleri ne yazık ki eşe karşı çekimser birisi haline getirebiliyor.

Kaç seans ile rehabilitasyon pozitif sonuçlanır

Reelinde bu çalıştığım her danışana göre değişiyor. Biz bazı danışanlarımız ile bu meseleyi zaman zaman tek seansla, bazı zamansa haftalarca süren terapilerle çözebiliyoruz. Fakat benim en uzun süren danışmanlığım varsayıyorum 12 seans etrafıydı. Terapi sürecinde en ehemmiyetli etkenlerden birisi de terapistinizin sizinle kurduğu terapötik ilişkidir. Şayet danışan terapistiyle tehlikesiz bir bağ kurup, düşüncelerini hürce ifade edemez ise çok sıhhatli bir süreç mevzubahisi olmuyor. Belki de beni meslektaşlarımdan ayıran en ehemmiyetli özellik böyle mahrem bir mevzuyu açabilmeleri ve rahat olmaları için onları desteklememden ve evvel kendilerine güvenmelerini sağlamamdan kaynaklanıyor.

Bu nedenle A’dan Z’ye tüm meselelerini sarihçe ifade ettiklerinden, danışanlarımın problemlerini çok kısa vakitte zafere eriştirebiliyoruz.

Öneriler

Sizin vasıtanızla çiftlere bu stil meselelerle karşılaşmamaları için “konutluluk evveli cinsel danışmanlık” almalarını netlikle öneriyorum. Bir öteki teklifim; bol bol konuşmaları. Mutfağınızda, salonunuzda, özellikle yatağınızda konuşun. Birbirinizi dinleyin, dinleyin ki daha çok tanıyın, farkedin isteklerinizi. Bayanlar ya da erkekler bundan sever deyip genelleştirmek yerine; Benim eşim bunu hoşlanır deyin ve konutluluğunuzu biricik kılın. Yalnızca benim karım/kocam bunu severle de kalmayın “hoşlanır misin?” diye mesele, isteklerinizi daha sarih ifade edin.

Demir noksanlığı cinsel gönülsüzlüğe neden oluyor

Demir noksanlığı cinsel gönülsüzlüğe neden oluyor

Çiftler arasında cinsel gönülsüzlüğün yeterince önem verilmediğini ve cinselliğin çiftler arasında konuşulması tabu olarak idrak edilen bir mevzu olduğunu belirten İstinye Üniversite Sağlık Kurumu Medical Park Gaziosmanpaşa Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın, “Yevmiye hayatın koşuşturmaları, iş stresleri, aile içi ilişkilerde olan gerginlikler, parasal meseleler, çocuklarla ortaya çıkan ani krizler, günlük meselelerle münazaralar derken çiftler cinsellikten giderek uzaklaşmaya başlıyor. Bu mevzunun konuşulması, üzerindeki cemiyetsel tabular da devreye girince cinsellik gibi ehemmiyetli bir mevzu ve bu mevzuda yaşanan meseleler hasıraltı edilmeye başlanıp görmezden geliniyor. Bir sırçadaki küçük bir çatlak nasıl ki yavaş yavaş giderek gelişiyor ve en sonunda sırçayı çatlatıyorsa, cinsel hayatta biriken meseleler de konutlulukta giderek gelişen bir çatlağa dönüşüyor.” diye konuştu.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın cinsel gönülsüzlük hakkında bilgi verdi.

Ayrıca “Bayanlarda cinsel uyarılma bozukluğu nedenleri”ni buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ruhsal veya tıbbi nedenler olabilir

Dünya Sıhhat Örgütü’ne göre cinsel sıhhat; bir bireyin cinsel hayatını bir zorlama olmadan, mutlu ve hasar görmeden sürdürebilmesidir. Sıhhatlı bir bağlantı, şahsiyet gelişimi ve çiftler arasındaki sevginin paylaşımını pozitif doğrultuda zenginleştirmenin yanı gizeme duygusal, düşünsel ve cemiyetsel tamlığını sağlamaya katkı sağlar. İnsanlarda cinsellik istek, uyarılma, orgazm ve çözülme safhalarından oluşur. Bu düzeyler farklı anatomik ve fizyolojik süreçleri kapsar. ‘İstek aşaması’ öteki safhalardan bağımsız olup cinselliği başlatan ve şekillendiren en ehemmiyetli aşamadır. Bu sebepten dolayı en sık karşılaşılan cinsellik meselelerinden biri cinsel gönülsüzlüktür.

Erkeklerden değişik olarak bayanlarda cinsellikle alakalı yaşanılan meselelerin kaynağında; ruhsal veya tıbbi rahatsızlıklar olabileceği gibi bireyin hayatı içerisinde karşılaştığı cinsel veya şahıslar arası meseleler olabilir. Bir Hayli hadisede ise bu meselelerin çoğunlukla beraber bulunduğunu görmekteyiz.

Makûs tavır bayanı soğutabilir

Dr. Altın, istenmeyen bir birey ile konutluluk, cinsel hamleler, cinsellik ile alakalı çocukluk veya gençlik çağında bilinen yanlış ve korkutucu bilgiler gibi negatif cinsel deneyimlerin kadının cinselliğe karşı olumsuz bir tavrının oluşmasına yol açabileceğine dikkat çekti.

Özellikle ülkemizde eşlerin pervasızlığı, kandırmaları veya eşlerinin ebeveynleri özellikle kaynanalar ile alakalı meselelerde eşinin bayana takviye olmamasından dolayı bayanlar eşlerine karşı hiddet, hatta kin dinlemeye başlar. Bu vaziyet kadının eşine karşı negatif duygular beslemesine, sevgisinde eksilmeye neden olurken cinsel istek de negatif doğrultuda etkilenir. Yeniden eşinin lüzumlu şahsi hijyeni göstermemesi, makûs beden ve ağız kokuları olması vaziyetlerde bayanların –özellikle daha titiz bayanların- cinsel uyarılmalarını negatif tesirler. Bu gidişatı bazen eşi ile konuşamaz veya eşinden bu mevzuda lüzumlu dayanağı göremez. İlerleyen yarıyıllarda bayanda cinsel anlamda gönülsüzlük büyümeye başlayabilir.

Enerji kaybını ciddiye alın

Sıhhatlı ve mutlu bir cinsel yaşantı için her iki türde de fiziksel sıhhat olmazsa olmaz bir zorunluluktur. Son senelerde hareketsiz hayat stili özellikleri, beceriksiz ve balanssız beslenme neticesinde özellikle Fe demir noksanlığı kansızlığı, B12 ve D vitamini başta olmak üzere öteki vitamin noksanlıkları sıklıkla görülmektedir. Misalin istatistiklere göre tüm Dünya’da bayanların yüzde 35’inde Fe noksanlığı kansızlığı görülmektedir. Bu vaziyet özellikle bayanlarda yoğun halsizlik, gönülsüzlük ve enerji kaybına neden olurken, cinsel hayat da bundan etkilenecektir. Yeniden tiroit işlev bozukluları, diyabet gibi endokrinolojik rahatsızlıklar cinsel isteği eksiltebilir. Cinsel gönülsüzlük, tansiyon ilaçları, bazı antidepresanlar veya doğum hakimiyet ilaçlarının yan tesiri olarak da ortaya çıkabilir.

Uzmana gitmekten çekinmeyin

Bayanlarda HCİB Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu, cinsel fantezi/ cinsel istekte sürekli ya da tekrarlayıcı olarak ortaya çıkan ve birey/ şahıslar arasında mesele oluşturan azlık ya da yetersizlik olarak belirlenir. Çalışmalarda sıklığı mevzusunda farklı bilgiler olmasına rağmen cemiyette görülme sıklığı yüzde 9-12 ortamındadır. Bayanlarda yüzde 20-40 gibi yüksek bir oranda görülen majör bunalım günlük muayenehanede en sık gördüğümüz cinsel gönülsüzlük sebeplerinden biridir. Majör bunalımın belirtilerinden biri cinsel gönülsüzlük olmasının yanı gizeme rehabilitasyonunda kullanılan antidepresan ilaçlarının kimilerinin yan tesirleri, bu gidişatı daha külfetli bir hale sokabilir.

Yeniden bayanlarda görülen vajinismus rahatsızlığında iyi bir terapi ve rehabilitasyon süreci ile çözülmez ise ilerleyen yarıyıllarda cinsel gönülsüzlüğe neden olabilir. Bayanlarda görülen cinsel gönülsüzlük emin bir zaman sonra hem ruhsal hem de ailevi ve sosyal işlevsellikte meselelere neden olabileceği için dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken bir vaziyettir. Bu meseleleri yaşayan bayanların, en kısa zamanda bu mevzuda eğitim almış ruh sıhhati profesyonellerinden takviye alması ehemmiyetlidir.