Cinsel İstek Azlığı ve Mutsuz Konutluluklar

Cinsel İstek Azlığı ve Mutsuz Konutluluklar

Bir Hayli konutluluğun bitmesinin sebeplerinden biri de cinsel istek azlığı. Cinsel istek azlığı ve mutsuz konutluluklar mevzusunu sizler için hazırladık.

Cinsel İstek Azlığı ve Mutsuz Konutluluklar..

Bir Hayli konutluluğun bitmesinin sebeplerinden biri de cinsel istek azlığıdır.

Bu sualin artta ise ergenlik yarıyılında aile ve etraftan görülen baskı geliyor… Netice ise mutsuz konutluluklar…

Mevzuyla alakalı görüşlerine müracaat ettiğimiz Memorial Sağlık Kurumu’nden Uz. Muayenehane Psikolog Ayşe Elif Orhon, bayan cinsel işlev bozukluklarından biri olan “istek azlığı”nın en çok öğrenilen bayansal cinsel bozukluk olan “vajinusmus”tan da daha sık görüldüğünü söyledi.

Cinsel birleşmeye mani olmadığı için bayanların rehabilitasyon için müracaat etmediğini ifade eden Orhon, ancak bu gidişatın çiftin ilişkisini negatif etkilediğini kaydoldu.

Yanlış konutluluklar

Değişik tüm cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi cinsel istek bozukluğunun da fizyolojik ve psikolojik bir hayli sebebi bulunuyor. Çoğu gidişatta bu nedenler bir arada rol oynayarak hastalığın ortaya çıkışına neden oluyor. Ayşe Elif Orhon hastalığın ortaya çıkmasındaki faktör etkenleri şu biçimde sıraladı:

Psikoseksüel gelişim safhalarında ortaya çıkan aksaklıklar Erken çocukluk yarıyılına ait bilinçaltı çatışmalar Cinselliğe dair sürrealist ve kusurlu temenniler Cinselliğe dair edinilmiş kusurlu bilgiler Kusurlu bilinmiş tavırlar Utanç, kabahatlilik, günahkârlık duygularına kapılma Cinselliğin menedildiği yakalayıcı ve katı edep kaidelerinin bulunduğu cemiyetlerde yetişme Konutluluk problemleri ve çatışmaları Eşler arası geçimsizlik Eşlerin ikisinden birinde cinsel hayatı negatif istikamette etkileyen psikiyatrik bir hastalığın bulunması bunalım gibi Şahsın kendi vücuduna, özellikle cinsel uzuvlarına dair negatif düşünceler içerisinde olması

Her şey ergenlikte başlıyor

Cinsel istek azlığı ergenlik yarıyılından itibaren başlar ve rehabilitasyon edilmediğinde hayat boyu kesintisizlik gösteriyor. Özellike katı ve yakalayıcı cemiyetlerin bu cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkışında büyük tesiri bulunuyor.

Çok minik yaşlardan itibaren uygulanmaya başlayan cinsel yasak ve baskılar bireylerin cinsel dürtülerini bastırmasına ve zamanla cinselliğe ve kendi vücuduna yabancılaşmasına neden oluyor.

Bazı gidişatlarda ise evvelleri bir problem yokken sonradan cinsel istek azlığı ortaya çıkabiliyor. Ayşe Elif Orhon bunun sebeplerini ise şöyle sıraladı:

Kronik hastalıklar Şahsın kullandığı ilaçlar İçki kullanımı Uyuşturucu madde kullanımı Menapoz Emzirme yarıyılı Psikiyatrik bozukluklar Eşler arası çatışmalar Şahsın cinsel bir travma yaşamış veya cinsel şiddete maruz kalmış olması

Rehabilitasyonu var mı?

Uz. Muayenehane Psikolog Ayşe Elif Orhon cinsel istek azlığının tek ve geçerli rehabilitasyon usulünün cinsel terapi olduğunu söylüyor ve ilave ediyor “Cinsel istek azlığı yaşayan bayanlar uzmana müracaat etmediği ve rehabilitasyon edilmediğinde yaşayacakları haz tecrübesinden bırakmış olurlar ve partnerleriyle ilişkileri ciddi biçimde etkilenir. Bunun sebebiyse cinsel ilişki çiftler arasındaki bir bağlantı ve yakınlaşma biçimi ve sürecidir. Bu süreçte alana gelen aksaklıklar hem ferdi hem de çiftin ilişkisini negatif istikamette etkileyip sekteye uğratabilmektedir.”

Cinsel işlev bozukluklarının hepsinde olduğu gibi cinsel istek azlığı da çiftin ortak yaşadığı bir problem ve terapiye iki bireyin de katılımını gerektiriyor. Dolayısıyla terapide partnerin eşlik etmesi, destekleyici bir tavır içerisinde olunması büyük ehemmiyet taşıyor.

Yafta Cinsellik Cinsel istek azlığı Yanlış konutluluklar Cinsel istek azlığı rehabilitasyonu Ayşe Elif Orhon Memorial Sağlık Kurumu Uz. Muayenehane Psikolog Ayşe Elif Orhon Bayan cinsel işlev bozuklukları Cinsel işlev bozukluğu Cinsel gönülsüzlük Bayanlarda cinsel gönülsüzlük

Sperm niteliğini artıran yiyecekler

Sperm niteliğini artıran yiyecekler

Günlük hayatta maruz kaldığımız ışınım, stres gibi dış faktörler sebebiyle erkeklerde testosteron seviyesi düşüyor, faize oranı eksiliyor. Bazı yiyecekler ise testosteron seviyesini artırıp, sperm niteliğini yükseltiyor. İşte o yiyecekler

Muz: Kapsadığı bromelain enzimi sayesinde libidonun çoğalmasını sağlar ve cinsel isteği artırır.

Ispanak: Magnezyum açısından yüksek olduğundan testosteron seviyesini yüzde 24 oranında artırdığı görülmektedir.

D3 Vitamini: Beslenmelerinde D3 vitaminini artıran bireylerin testosteron seviyelerinin 4 kat çoğaldığı gözlemlenmiştir.

Yumurta: Kapsadığı E vitamini sayesinde kısırlığın eksilmesine takviyeci olur.

Bitter Çikolata: Kapsadığı L-Arginine aminoasiti sayesinde testosteron ölçüsünün çoğalmasını sağlamaktadır.

Nebatsal yağlar: Şuurlu ölçüde harcandığı takdirde kolesterol bedelini düşürüp, kalp ve damarların sıhhatini gözeterek ereksiyon gidişatını ve sperm seviyesi artırır.

Kırmızı et: Kapsadığı çinko sayesinde serum testosteron seviyesinde çoğalış sağlamaktadır.

Uskumru: D vitaminin en büyük kaynaklarından olan bu yiyecek testosteron ölçüsünün çoğalmasını sağlamaktadır.

İstiridye: Kapsadığı çinko sayesinde testosteron çoğalışını, sperm seviyesinin ve niteliğinin çoğalmasını sağlar.

Kuşkonmaz ve brokoli: Kapsadığı folik asit B9 vitamini sayesinde kumpaslı harcandığında testosteron seviyesi üzerinde ciddi çoğalışlar alana getirmektedir.

Asya GinsengiAdamotu: Bitkinlik hissi ve iktidarsızlık gidişatında kullanımı önerilen ginsengin testosteron seviyesi üzerinde çoğalış sağladığı gözlemlenmiştir.

Demir noksanlığı cinsel gönülsüzlüğe neden oluyor

Demir noksanlığı cinsel gönülsüzlüğe neden oluyor

Çiftler arasında cinsel gönülsüzlüğün yeterince önem verilmediğini ve cinselliğin çiftler arasında konuşulması tabu olarak idrak edilen bir mevzu olduğunu belirten İstinye Üniversite Sağlık Kurumu Medical Park Gaziosmanpaşa Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın, “Yevmiye hayatın koşuşturmaları, iş stresleri, aile içi ilişkilerde olan gerginlikler, parasal meseleler, çocuklarla ortaya çıkan ani krizler, günlük meselelerle münazaralar derken çiftler cinsellikten giderek uzaklaşmaya başlıyor. Bu mevzunun konuşulması, üzerindeki cemiyetsel tabular da devreye girince cinsellik gibi ehemmiyetli bir mevzu ve bu mevzuda yaşanan meseleler hasıraltı edilmeye başlanıp görmezden geliniyor. Bir sırçadaki küçük bir çatlak nasıl ki yavaş yavaş giderek gelişiyor ve en sonunda sırçayı çatlatıyorsa, cinsel hayatta biriken meseleler de konutlulukta giderek gelişen bir çatlağa dönüşüyor.” diye konuştu.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın cinsel gönülsüzlük hakkında bilgi verdi.

Ayrıca “Bayanlarda cinsel uyarılma bozukluğu nedenleri”ni buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ruhsal veya tıbbi nedenler olabilir

Dünya Sıhhat Örgütü’ne göre cinsel sıhhat; bir bireyin cinsel hayatını bir zorlama olmadan, mutlu ve hasar görmeden sürdürebilmesidir. Sıhhatlı bir bağlantı, şahsiyet gelişimi ve çiftler arasındaki sevginin paylaşımını pozitif doğrultuda zenginleştirmenin yanı gizeme duygusal, düşünsel ve cemiyetsel tamlığını sağlamaya katkı sağlar. İnsanlarda cinsellik istek, uyarılma, orgazm ve çözülme safhalarından oluşur. Bu düzeyler farklı anatomik ve fizyolojik süreçleri kapsar. ‘İstek aşaması’ öteki safhalardan bağımsız olup cinselliği başlatan ve şekillendiren en ehemmiyetli aşamadır. Bu sebepten dolayı en sık karşılaşılan cinsellik meselelerinden biri cinsel gönülsüzlüktür.

Erkeklerden değişik olarak bayanlarda cinsellikle alakalı yaşanılan meselelerin kaynağında; ruhsal veya tıbbi rahatsızlıklar olabileceği gibi bireyin hayatı içerisinde karşılaştığı cinsel veya şahıslar arası meseleler olabilir. Bir Hayli hadisede ise bu meselelerin çoğunlukla beraber bulunduğunu görmekteyiz.

Makûs tavır bayanı soğutabilir

Dr. Altın, istenmeyen bir birey ile konutluluk, cinsel hamleler, cinsellik ile alakalı çocukluk veya gençlik çağında bilinen yanlış ve korkutucu bilgiler gibi negatif cinsel deneyimlerin kadının cinselliğe karşı olumsuz bir tavrının oluşmasına yol açabileceğine dikkat çekti.

Özellikle ülkemizde eşlerin pervasızlığı, kandırmaları veya eşlerinin ebeveynleri özellikle kaynanalar ile alakalı meselelerde eşinin bayana takviye olmamasından dolayı bayanlar eşlerine karşı hiddet, hatta kin dinlemeye başlar. Bu vaziyet kadının eşine karşı negatif duygular beslemesine, sevgisinde eksilmeye neden olurken cinsel istek de negatif doğrultuda etkilenir. Yeniden eşinin lüzumlu şahsi hijyeni göstermemesi, makûs beden ve ağız kokuları olması vaziyetlerde bayanların –özellikle daha titiz bayanların- cinsel uyarılmalarını negatif tesirler. Bu gidişatı bazen eşi ile konuşamaz veya eşinden bu mevzuda lüzumlu dayanağı göremez. İlerleyen yarıyıllarda bayanda cinsel anlamda gönülsüzlük büyümeye başlayabilir.

Enerji kaybını ciddiye alın

Sıhhatlı ve mutlu bir cinsel yaşantı için her iki türde de fiziksel sıhhat olmazsa olmaz bir zorunluluktur. Son senelerde hareketsiz hayat stili özellikleri, beceriksiz ve balanssız beslenme neticesinde özellikle Fe demir noksanlığı kansızlığı, B12 ve D vitamini başta olmak üzere öteki vitamin noksanlıkları sıklıkla görülmektedir. Misalin istatistiklere göre tüm Dünya’da bayanların yüzde 35’inde Fe noksanlığı kansızlığı görülmektedir. Bu vaziyet özellikle bayanlarda yoğun halsizlik, gönülsüzlük ve enerji kaybına neden olurken, cinsel hayat da bundan etkilenecektir. Yeniden tiroit işlev bozukluları, diyabet gibi endokrinolojik rahatsızlıklar cinsel isteği eksiltebilir. Cinsel gönülsüzlük, tansiyon ilaçları, bazı antidepresanlar veya doğum hakimiyet ilaçlarının yan tesiri olarak da ortaya çıkabilir.

Uzmana gitmekten çekinmeyin

Bayanlarda HCİB Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu, cinsel fantezi/ cinsel istekte sürekli ya da tekrarlayıcı olarak ortaya çıkan ve birey/ şahıslar arasında mesele oluşturan azlık ya da yetersizlik olarak belirlenir. Çalışmalarda sıklığı mevzusunda farklı bilgiler olmasına rağmen cemiyette görülme sıklığı yüzde 9-12 ortamındadır. Bayanlarda yüzde 20-40 gibi yüksek bir oranda görülen majör bunalım günlük muayenehanede en sık gördüğümüz cinsel gönülsüzlük sebeplerinden biridir. Majör bunalımın belirtilerinden biri cinsel gönülsüzlük olmasının yanı gizeme rehabilitasyonunda kullanılan antidepresan ilaçlarının kimilerinin yan tesirleri, bu gidişatı daha külfetli bir hale sokabilir.

Yeniden bayanlarda görülen vajinismus rahatsızlığında iyi bir terapi ve rehabilitasyon süreci ile çözülmez ise ilerleyen yarıyıllarda cinsel gönülsüzlüğe neden olabilir. Bayanlarda görülen cinsel gönülsüzlük emin bir zaman sonra hem ruhsal hem de ailevi ve sosyal işlevsellikte meselelere neden olabileceği için dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken bir vaziyettir. Bu meseleleri yaşayan bayanların, en kısa zamanda bu mevzuda eğitim almış ruh sıhhati profesyonellerinden takviye alması ehemmiyetlidir.

Cinsellik Ve Doğru Öğrenilen 9 Yanlış

Cinsellik Ve Doğru Öğrenilen 9 Yanlış

Bayanların dikkatli olması gereken, doğru öğrenilen yanlışlar…

Cinsel ilişki sonrası vajinanın sabunla yıkanması bayanı enfeksiyonlardan gözetir: Yanlış!

Sabun ve eşi maddelerle yıkanması natürel etrafını bozar ve enfeksiyonlara karşı mukavemeti eksiltir. Bu cins uygulamalar neticesinde mantar ve gardnerella vaginalis gibi bazı enfeksiyonlar oluşabilir.

Kızlık çeperi bozulmadan hamile kalmak muhtemel değildir: Yanlış!

kızlık çeperi bozulmadan da hamile kalınabilir. Kızlık çeperi yapı olarak ilişkiyle bozulmayacak elastik özellik taşıyabilir veya hamilelik vajina girişine akan meninin vajina içerisine girmesiyle oluşabilir.

Kondom tam enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasını yasaklayabilir: Yanlış!

HPV dışındaki enfeksiyon casuslarının bulaşmasını yasaklasa da günümüzün cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalığı olan HPV’yi bütün olarak yasaklayamaz.

Her cinsel ilişkide hamile kalınabilir: Yanlış!

bayanlarda ayda bir kere asıllaşan yumurtlama sebebiyle, bugünlere yakın beş-altı günlük vakitte hamile kalma bahtı bulunur. Bunun dışındaki günlerde hamile kalma bahtı çok düşüktür.

Genital enfeksiyonlar yalnızca cinsel ilişkiyle bulaşır: Yanlış!

Enfeksiyonların hakikat bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Olasılıkla da olsa alafranga tuvaletlerden de bazı enfeksiyonlar bulaşabilmektedir.

Mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır ve eşlerde rehabilitasyon edilmelidir: Yanlış!

Enfeksiyonları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan değildir ve eş rehabilitasyonu gerektirmez.

Ertesi gün hapları tehlikesiz bir doğum hakimiyet usulüdür ve sık kullanılabilir: Yanlış!

Ertesi gün hapları, olağan doğum hakimiyet hapları oranında gözeticiliğe sahip olmadığı gibi sık kullanılması önerilmez. Bu haplara ancak acil vaziyetlerde müracaat etilmesi gerekir.

Acil vaziyetlerde müracaat etilebilecek tek doğum hakimiyet usulü ertesi gün haplarıdır: Yanlış!

Acil vaziyetlerde ertesi gün hapları dışında kullanılabilecek başka usullerde bulunmaktadır. Bunlardan biri de korunmasız ilişki sonrası bayana birkaç gün içinde spiral takılmasıdır.

Menopoz yarıyılı bayan cinselliğini çok negatif tesirler: Yanlış!

Menopoz yarıyılı sonrası kadının cinsel hayatını negatif istikamette etkileyebilecek birtakım hadiseler büyüse de, bunlar hekim hakimiyetiyle rahatlıkla analiz etilebilir. Buradaki hakikat problem cemiyetteki bu yanlış inanıştır.

Yafta Cinsellik Cinsellik ve Bayan Cinsellik ve Doğru Öğrenilen Yanlışlar Menepoz Yarıyılında Cinsellik Cinsellik Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler Genital Enfeksiyon Kondom Mantar Enfeksiyonu kızlık çeperi Ertesi Gün Hapı

Sıhhatli bir cinsel yaşamın 10 bırakılmazı

Sıhhatli bir cinsel yaşamın 10 bırakılmazı

İyi bir cinsel yaşamın günlük hayata tesiri oldukça büyük. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, cinsellik, iş hayatından fertsel özgüvene kadar tanımlayıcı bir etmen. Sizler için derlediğimiz bu haberde Dr. Ayşe Duman’ın tekliflerine kulak verin.

Vücudunuzu neşelen

Bayanlığınızla alakalı manevi savaşlarınız varsa tamamlayın. Savaş halinde olduğunuz bir enerjinin dişil enerjinin yaşamınıza renk katmasını beklemeyin. Kendinizle, vücudunuzla ve cinsel kimliğinizle sulhun.

Rutinin dışına çıkın

Cinsel hayatınızı, cinsel alanınızı renklendirin. ”Yalnızca yatak odasında, emin gün ve saatlerde sevişilir” gibi kaidelerle enerji akışınızı yasaklamayın. İçinizden geldiği gibi davranmak, kaidelerin dışına çıkmak sizi hürleştirecek, serbestleşen vücudunuz bu akışa geçim sağlarken cinsel yaşamınız kendiliğini hoşlaşacaktır.

Uçucu yağları kullanın

Koku insanın enerjisini etkileyen en ehemmiyetli dış etkenlerden biridir. Koku, dişil enerjinizi yükseltmek, kendinizi iyi sezmek ve cinsel güdülerinizi harekete geçirmek için iyi bir taşıttır.

Bir kokuyu seçerken öncelikle o kokunun sizde uyandırdığı his ve tesire dikkat etmelisiniz. Misalin, gül kokusu dişil enerjiyi çoğaldırır ancak bu kokunun sizde makûs bir hatırası olabilir veya rastgele bir nedenden sizi rahatsız edebilir. Size en uygun kokuyu bulmak için hafifçe koklayın ve gözlerinizi kapatın.

Afrodizyak tesirli uçucu yağlar listesinde ylang ylang, gül, misk, sardunya, öd ağacını sayabiliriz. Bu yağları çok az ölçüde yatağın bazı yerlerine damlatabilir veya buhurdanlıkta su ile birlikte buğulaşarak mekanı kokutmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında partnerinizin koku tercihinde seçimlerini söylemesi ve ortak bir kokuda buluşmak da çok ehemmiyetlidir.

Giysi tercihi ehemmiyetli

Konuta gelince “gri eşofman”larınızı sürüklemeyi vazgeçin. Tayt, pantolon yerine daha bayansı, size kendinizi iyi sezdirecek giysileri seçim edin. Yalnızca gri eşofmanlarımla rahatım diyorsanız, bunun bilinçaltı korunma ve vücudu kapatma sistemi olabileceğini unutmayın.

Dans Edin

Eşinizle ya da yalnız fark etmez. Haftada en az üç gün 5-10 dakika da olsa dans edin. Gün içinde dinlediğiniz ritme, müziğe vücudunuzu ve zekanızı vazgeçin. Bu pratikler vücudunuzu cinsellikteki, dişil enerjinin akışındaki ritme vazgeçmenizi basitleştirir.

Meşrubatlarınızı güllendirin

Soğuk-sıcak meşrubatlarınızın içine 2-3 tane gül atın. Gül çayı bedenden zehirli maddelerin atılmasına dayanakçı olur. Böbrek sıhhatine fayda sağlar, idrar yolu iltihaplanma tehlikesini eksiltir. Rahim, vajen, yumurtalıkların çalışması için ehemmiyetlidir.

Ayrıca gül aromasının verdiği rahatlık vücudun dinginleşmesini ve hafiflemesini basitleştirir. Her gün gül çayı içemeseniz de meşrubatlarınıza 2-3 gül atmanız yararlı olacaktır.

İlişkinizin devingenine kulak verin

Kendi vücudunuz ve partnerinizin vücudunu, alıngan noktalarını bilin. İsteklerinizi, lüzumlarınızı fark edip arz edin ve parterinize de bu anlamda kulak verin. Herkesin mutlu olacağı bir cinsel yaşam, uzun ömürlü ve sıhhatlidir.

Beslenmenize dikkat edin

Özellikle akşam yemeğinde ağır yağlı, unlu besinlerden kaçının. Hafif sezmek hareketlerinizi sınırlamayacağı için bu mevzuda çok ehemmiyetlidir.

İpeksi değiş seçim edin

Yatağa pijamayla değil gecelikle girin. İç çamaşırlarınızda, çarşaflarınızda ipeksi değişteki mahsulleri seçim edin. Kendinizi muhtemelen daha iyi sezeceksiniz.

Anne olunca cinsellikten bırakmayın

Analık ve cinsellik birbirine mani olmayan, bütün tersine dişil enerjinin yoğun olduğu ve birbirini besleyen ehemmiyetli iki alandır. Cinsellikten bırakmanın oluşturacağı balanssızlık analığınıza ve sosyal yaşantınıza da negatif yansıyacaktır. Doyumlu cinsel yaşantının beden ve zekanız için denge unsuru olduğunu unutmayın.